sobota 12. března 2016

Londýn, 8.9.2015 /part 1/

Po půlroce od vysněného výletu do Londýna už přišel ten čas, kdy jsem se rozhodla hlavně na popud několika osob (a vy víte, o koho jde! :D) své dojmy a vůbec průběh celého výletu sepsat.

Velká Británie a potažmo Londýn mě vždycky strašně lákal, všeobecně si myslím, že k ostrovnímu státu mám celkem blízko hlavně protěžovanosti britské literatury ve školách, ale to je zase jiný příběh. :D
Nuže, Londýn se konal jako první, ale určitě se nejednalo o návštěvu poslední.


Tower Bridge. :) 


Vzala bych to úplně od začátku. Z dlouhé chvíle jsem si prohlížela weby s nabídkou letenek a poměrně impulzivně zakoupila zpáteční letenky z Bratislavy do Londýna. Při té příležitosti jsem využila služby pelikan.sk. Doporučuju koupit letenky s předstihem, já je zaplatila asi 3 měsíce před odletem. Samozřejmě je ale strašně moc možností, jak se dostat do zahraničí i jinak a levněji, nás stála jedna zpáteční letenka cca 45 eur.

Celý výlet trval 5 dní 8.- 12.9. 2015 a předcházela mu poměrně rozsáhlá rešerše digitálních i tištěných zdrojů. Hlavně toho, co je k vidění a kde sehnat nejlepší sendviče a všeobecně to go jídlo a dobrou kávu, to je základ. :D Zatím jsem se na dovolené nenaučila odpočívat a dlouho posedět, vždycky toho chci hodně vidět, navštívit všechna ta krásná místa a hlavně nasávat atmosféru.

Po kontrole na bratislavském letišti jsme už jen čekali na odlet letadla (využili jsme společnost Ryanair) a přiletěli jsme pěkně načas, nezapomínejte si při příletu přeladit hodinky o hodinu dříve! :D Dostali jsme se na letiště Stansted, které je tuším nejvzdálenější od centra města, něco přes hodinu cesta určitě trvá.

Největší naší touhou, hned po objevování všech zákoutí města, bylo dostat se do penzionu, kde jsme měli domluvené ubytování a shodit cestovní tašky z rukou, proto naše další cesta mířila z bus zastávky na Victoria Station do nejbližšího vchodu metra.

Abyste rozuměli, MHD v Londýně je fakt příšerně drahá. Jedna cesta metrem vyšla na 1,60 libry (autobus je o něco levnější, takže pokud se v něm vyznáte, doporučuju jet s ním), což se při větším přejíždění nasčítá, takže bych si asi bydlení dost rozmyslela, pokud seženete takové ubytování, odkud budete moct chodit na místa zájmu pěšky, určitě bych se nerozmýšlela. :)

Každopádně my s přítelem jsme se ubytovali v Inn London, domluva byla skvělá, zodpověděli všechny otázky, na webu je přesná mapka, jak se dostat k hotýlku a poměr cena/výkon naprosto postačující, vzhledem k tomu, že jsme se chodili vyspat, osprchovat a udělat si snídani. :) Taky kvůli našemu výletu do Harry Potter Studios bych volbu bydlení neměnila, to ale vysvětlím v příslušném článku (stay tuned!).

Rychlé foto pokoje hned po ubytování se. 


Po rychlém ubytování se (bylo cca 10 hodin dopoledne) jsme zase vyrazili na metro, přičemž jsme po cestě vyrabovali maličký supermarket a poctili návštěvou i pekařství.

Ještě před první jízdou jsme zakoupili Oyster card. Funguje tak, že si nabijete určitý obnos na kartu a zaplatíte zálohu 5 liber, při každém vstupu a výstupu z metra/busu kartu pípnete na terminálu, ta při výstupu ukazuje, kolik peněz vám na kartě zbývá a sumu můžete nabíjet do aleluja. Když už Oyster card nepotřebujete, stavíte se u velikého automatu, který bývá minimálně na těch větších stanicích, nebo u informačního okénka, tam si kartu vezmou/automat ji spolkne a záloha se vám vrátí, plus peníze, které na kartě zbyly. Na pochopení to je jednoduché, ale rádi vám to i vysvětlí zaměstnanci, když se zeptáte. :)
Existují i turistické Oyster card, ty jsme ale nevyužili, je třeba je platit předem, výhodou jsou ale různé slevy na vstupné do památek a v obchodech. :)

Ten den jsem nám naplánovala výlet do parků, ke královně, na několikero náměstí, slavnou Oxford Street a malou procházku po břehu Temže, pár fotek s popisky asi pro ilustraci o průběhu celého dne řekne víc. :)

Buckingham Palace v celé své kráse. :) 

St. James´s Park, kterým jsme prošli cestou k parlamentu. 

Veverka! :D Na přítomnost lidí byly dost zvyklé, nejvtipnější byla slečna, jejiž pes veverku objevil, takže v následující chvíli už byla vidět jen pelášející veverka na strom, labrador a za ním na vodítku vlající slečna, které se smáli její přátelé.

Beník a v dálce London Eye z areálu Westminster Abbey. 

Budova Národní galerie. Do záběru se nedostal Nelsonův sloup, na jehož sochy lvů se výjimečně nikdo nesápal. :D

Párkrát za pobyt jsme se dostali i na Picadilly Circus, kde vždycky chillovala spousta lidí, vesměs energie celého města byla neuvěřitelná a pohlcující. 

Soho Square Garden, odpolední pauzička na lavičce se svačinkou, kolem lidi hráli ping pong, povídali si ... tohle se musí vidět a zažít. 

Večerní St. Paul´s Cathedral, dovnitř jsme se kvůli pozdní hodině nedostali, tak alespoň zapózovala zvenku. :D 

Kousek Millenium Bridge (jako správný fanoušek Harry Potter filmů - v tomto případě - jsem se tu projít musela :D) a Tate Modern Gallery.

Shakespearův Globe. :)


V další části se podíváme do Kensington Garden, muzea přírodní historie, do národní knihovny, na King´s Cross a do studií Harryho Pottera!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Každý komentář čtu a moc potěší! Díky, že se mnou sdílíte svůj názor. :)