čtvrtek 8. května 2014

Alex Flinn: Hvězda

Někdy si svého čtenáře hledá sama kniha a jindy ji zase objeví čtenář sám. Tato knížečka si mě dokázala získat nejprve svým skvělým vnějším zpracováním a nakonec si vydobyla i místečko v mém srdci. Společně s hlavní hrdinkou zjistíme, že nic není černobílé a takové, jak na první pohled vypadá a také neexistuje důvod, proč přestat doufat. Každý dostane spoustu příležitostí. Je jen na něm, jak jich využije.
Vypravěčkou je šestnáctiletá Caitlin, dívka s obrovským pěveckým talentem a vášní pro opery, s níž jsme se mohli setkat již v románu Dýchání pod vodou, který byl do češtiny rovněž přeložený. Dílo na svého předchůdce velmi volně navazuje, na začátku se setkáváme se sebevědomější Caitlin, která si nehodlá nechat nic líbit, ale přesto má, jako valná většina z nás, spoustu pochybností. O sobě samé, své situaci, řeší ne zrovna ideální vztah se svou mámou a s násilnickým bývalým klukem, od kterého však dokázala odejít a tak ukázat svou silnou vůli a přesvědčila okolí, že sebou nenechá mávat. Dostává se díky svým schopnostem na uměleckou školu a mění tak i sebe sama, konečně má možnost být tím, kým doopravdy je a nepřetvařovat se jako před svými současnými přáteli. Je to ale skutečně tak?

Postavy v knize jsou opravdu velmi dobře charakterizované. Každému je přisouzená minulost, vlastní pohnutky, které je vedou a vztahy a jednotlivé interakce mezi lidmi jsou zde krásně vykresleny. Caitlin si oblíbíte, čtenář si v ní najde to své a oceňuji, že mě přesvědčila, že i když je fiktivní postavou, stává se naprosto uvěřitelnou dospívající dívkou s nadějemi a sny, jež se přirozeným způsobem vyvíjí a její myšlenky, s nimiž se díky ich-formě, kterou je knížka psaná, setkáváme, mají opravdovou hloubku. 

Zajímavým vstupem do děje je i hrdinčin internetový deník, kam si zapisuje nejintenzivnější prožitky a tak se s ní seznamujeme hlouběji. Samozřejmě nesmí chybět ani nová nejlepší kamarádka, nový potenciální romantický objev a vzrušující, trošku děsivý skok do neznámého prostředí. 
Jak už to u contemporary románů bývá, příběh se četl velmi lehce, ale zároveň dokázala autorka přinést zajímavé podněty a poukázat na některé současné problémy. 

Myslím, že by příběh neměl uniknout nikomu, kdo se chce u knihy spíš odreagovat, ale zároveň nemá zájem číst si plytké dílko bez větších impulzů. Donutí zamyslet se nad vlastním životem a kdo ví, třeba zrovna vás nakopne a přiměje nebát se a jít si za svým snem.


Alex Flinn se narodila roku 1966, nyní žije v Palmetto Bay na Floridě se svým manželem a dvěma dcerami. Je autorkou deseti románů pro dospívající, z nichž tři vydalo v češtině nakladatelství Moba (Netvor, Dýchání pod vodou, Hvězda). Ve svých dílech využívá znalostí a zážitků ze svého osobního života a snaží se upozornit na některé problémy ve společnosti.

Hodnotím 4/5 hvězdičkami.Alex Flinn: Hvězda. Překlad Veronika Volhejnová. Vydalo nakladatelství MOBA v roce 2014. 230 stran. 

Chtěla bych tímto poděkovat nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku, velmi si toho vážím.


ZDROJ obrázku v textu: WeHeartIt.com

6 komentářů:

 1. juu Hvezdu bych si moc rada precetla, libi se mi uz tou obalkou, tak pribehem. pekna recenze :)

  roo.rachel.1987@gmail.com
  SOUTĚŽ O ODZNÁČKY A KNÍŽKU
  http://rachel-roo.blogspot.cz/2014/04/velka-knizko-placickova-soutez.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju. :) Určitě se na Hvězdu někdy mrkni, hodně mě bavila.

   Vymazat
 2. Nečetla jsem ji, ale hodně o ní slyšela - ano, láká mně :) super recenze :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc. :) Určitě se po ní někdy mrkni, na danou žánrovou škatulku je to moc chytré čtení a já si ji užila. :)

   Vymazat
 3. To zní jako hodně zajímavá knížka. :3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To určitě, pokud se k ní někdy dostaneš, můžeš ji vyzkoušet, třeba ti sedne taky. :) Díky za komentář!

   Vymazat

Každý komentář čtu a moc potěší! Díky, že se mnou sdílíte svůj názor. :)